Welcome to the Oglethorpe University Athletic Hall of Fame landing page. Below you will find a listing of all members of the Oglethorpe Athletic Hall of Fame and the year in which they were inducted.

In 2014, the following former athletes were inducted into the Oglethorpe Athletics Hall of Fame:

Class of 2014: Jim Hoggarth '69 (Basketball), Amy Myers Flinn '00 (Soccer), Robert Miller '03 (Golf), Trent Erb '04 (Golf).

Oglethorpe Athletic Hall of Fame

1962

 

Frank B. Anderson-Coach
Luke B. Appling '32-Baseball
John C. "Cy" Bell '30-Football
Adrian H. Maurer '25-Football
Garland F Pinholster-Coach
Harry Robertson-Coach

1963

 

H. Clay Parrish '26-Baseball, Football
Stephen J. "Steve" Schmidt '40-Mr. Booster
Lucas N. Turk '20-Baseball

1964   Thomas A "Tom" Bartenfeld '24-Football-Booster
Heywood "Monk" Clement '30-Mr. All-Around
Wendell W. Crowe '25-Football-Booster
1965   Parker L. Bryant '32-All-Around Athlete
John W. Patrick '33-Football Coach
1966   Mark E. "Banty" Eubanks '30-Track
Lucien W. Hope '21-Baseball
1967   Kenneth A "Nutty" Campbell '27-Football
James B. "Jay" Partridge '25-Baseball
1968   Bill W. Carter '59-Basketball Coach
1969   Edgar D. "Ed" David '24-Football
1970   Ansel W. Paulk '39-Athlete-Booster
1971   Otis M. Jackson '24-Complete Alumnus
1977   John W. Crouch '29-Football
A. Z. Johnson '50-Basketball
William C. Perkins '29-Football
Jack S. Puryear '37-Football
1978   Howard G. Axelberg '40-Football
Thomas E, "Tommy" Norwood '63-Basketball
1979   George W. "Caruso" Hardin '27-Football
Bobby T. Nance '63-Basketball
1980   John R Guthrie '62-Basketball Coach
Charles F "Charlie" Waller '42-Football Coach
1981   H. Cecil Moon '36-Basketball Coach
Ray M. Thomas '65-Basketball
1982   Isaac W. "Ike" Cousins '27-Football, Baseball
James H "Jim" Hinson '49-Basketball
Amos A. Martin '30-Baseball, Football
1983


*
William I. "Jay" Boswell '20-All-Around Athlete
Theodore W. "Curley" Fulton '31-Football
Maxwell "Red" Ivey '46-All-Around Athlete
Leonard W. "Lefty" Willis '25-Baseball
1984

*
James Edwin "Ed" Copeland '36-Basketball
F. Wayne Dobbs '61-Basketball
John S. "Foxy" Knox '22-Football
1985
*
 
Paul T. Goldsmith '32-Football
R. Darden Archer '46-Baseball
I. Fred Agel '52-Baseball
1986   Jack M. Berkshire-Basketball Coach
Homer Clyde "Chess" Chestnutt '21-Football
Jay D. Dye '60-Basketball
Henry R. "Hank" Frieman '36-Football
1987   Percy H. "Lefty" Dixon '34-Baseball
Robin L. Thurmond '34-Football
Charles M. "Happy" Vance '34-Baseball
Frank M. Mitrick '35-Football
G. Douglass "Doug" Alexander '6S-Basketball
Herbert E. "Swede" Phillips-Coach
1988   Hoke S. Bell '31-Football
J. Hoyt Farmer '37-AlI-Around Athlete
Glenn C. "Bot" Owens '39-Football
William E. "Willie" Sheats '72-Basketball
Ray Walker '33-Baseball, Football
1989   Edwin S. "Ed" Clement '38-Baseball
S. Morris Mitchell '63-Basketball
Robert T. "Bob" Sexton '64-Basketball
Asa P. Wall '30-Baseball
Robert E. "Bob" Wolfe '80-Basketball
Frank M. "Ben" Zelencik '38-Football
1990



*
Michael E. Dahl '69-Basketball
W. Elmer George '40-All-Around Athlete
William H. Reynolds '37-Football
Kimsey R Stewart '38-Football
John A. Varnedoe Jr. '23-Football
1991 *




 
Robert L. Kilgore '25-Football
Mack A. Rikard '37-Football, Booster
Loren P. "Buck" Thomas '38-Football
Anthony S. "Tony" Zelencik '41-Football
William J. "Bill" Garrigan '66-Basketball
Ernest A. "Ernie" Crain '70-Basketball
1992 *

*


 
John Tolliver "Jake" Morris '24-Football, Baseball
Charles "Greek" George '34-Football, Baseball
George L. Hooks '41-Football, Basketball, Baseball
Thomas M. Hunter '46-Football
Joseph W. Dennis '69-Baseball, Tennis
Ronald W. "Tick" Anderson '77-Basketball
1993 *


*

 
Claud Herrin '32-Baseball, Basketball, Football
Samuel J. Clinkscales '38-Baseball, Basketball, Football
J. Lawrence "Hunk" Slay '39-Football
Ernest O. "E.O." Sheffield '41-Football
Robert J. Findley '49-Baseball, Basketball, Track
Thomas M. Seitz '80-Basketball
1994

*
*

 
Alice L Richardson '75 - Tennis
Jack L. Russell '40 - Baseball, Coach
Earl L. Shepherd '28 - Baseball
Patrick Dawson Stephens '27 - Basketball
Patrick Douglas Stephens '59 - Basketball
L. Perrin Walker Jr. '39 - Track
1995   Phil L. McCullough '39 - Baseball
C Richard Tomlin '40 - Track
Darrell E. Whitford '63 - Basketball
Larry S Abner '65 - Baseball
Roy J. Cowart '65 - Coach
Larry Wm. Broadnax '80 - Basketball
1996 *
*



 
Earl Otis Mann '28 - Baseball, Sports Promoter
Benjamin S. Forkner '39 - Football
Edward F. Schwabe '39 - Football
Roger A. Littell '68 - Basketball
Jerry W. Sams '68 - Basketball
Donald R. Henry '83 - Cross Country
1997 *
*

 
Edward O. Miles '27 - Sports Journalist
Homer Fred Kelley '40 - Football
Billy C. Crowell '44 - Booster
Richard C. Johnson '81 - Basketball
1998   Hugh K Clement '38 - Baseball
Wilson P. Franklin '39 - Football, Baseball
Robert D. Smith '69 - Tennis
Jay R. Vanderhorst '84 - Basketball
1999 *


 
Frank B. Anderson, Jr. '32 - Baseball, Football
Jeffrey B. Levy '81 - Soccer
Diane Dubay Walker '86 - Volleyball
R. Alan Royalty '88 - Basketball
2000   James Clifton McClanahan '41 - Baseball
W. Woodside "Woody" Hoblitzell '72 - Tennis
Randall N. Lee '72 - Basketball
Steven A. Thompson '90 - Basketball
Kerensa Shoemake Wing '90 - Volleyball
2001   Drew Findling '81 - Cross Country
John B. Wilson '83 - Soccer
Steven G. Oliphant '84 - Basketball
Mary Jane Stuart '90 - Volleyball
James C. Owen, Jr. - Coach
2002 *



 
John Salamone '86 - Soccer
Matt Schuster '84 - Tennis
Kerry Evert '91 - Basketball
Geoffrey Spiess '91 - Basketball
Jean Faasse Markle '92 - Track & Field
2003 *
*


 
Jay Rowland '62 - Basketball
Tim Crowley '97 - Baseball
Monica Eidelman '89 - Volleyball & Tennis
Stephen Summerow '92 - Track & Field
Jennifer Amerson Spiess '90 - Soccer
2004  

Peter Conrady '89 - Soccer
Tony Cooper '94 - Baseball
Roger Couch '61 - Basketball
Eric Garvey '87 - Soccer
Katie Farrell '95 - Cross-Country and Track

2005   Will Lukow '95 - Soccer
Sami Bashlor Bolger '91 - Volleyball
Kenny Gould '85 - Tennis
Joyce Gravel Pettus '62 - Rifling
2006   Daniel Kenzie '33 - Football
Jennifer Broadbent Marine '91 - Volleyball
Brian Davis '94 - Basketball
Tom Gambino '95 - Baseball
Kirsten Hanszek Schutt '95 - Soccer
The 1958-59 Men's Basketball Team
2007  

John (Chip) Evans IV '95 - Baseball
Matthew Weiner '95 - Baseball
Cornell Longino '95 - Basketball
Andrew Schutt '95 - Basketball
Lori (Lu) Green LeRoy '95 - Volleyball

2008  

Steve Loureiro '98 - Baseball
Ann Mason '95 - Volleyball
Ryan Vickers '98 - Basketball
The 1962-1963 Basketball Team

2009   Eddie Starnes '58 - Basketball
Shelly Anderson '95 - Basketball
Tinnie Weber ' 97 - Soccer
Josh Gazaway '99 - Baseball
Dan Brown '99 - Basketball
Tolliver Williams '99 - Golf
2010  

Becky Ellis '97 - Basketball
Chris Wall '99 - Basketball
Jay Williams '99 - Soccer 
Christine Scarborough '00 - Soccer

2011  

Bryan Kenna '01 - Baseball
Erik Viberg '99 - Tennis
Terra Winthrop '96 - Soccer
Scott Zannini '99 - Baseball
The 1968-69 Men's Basketball Team

2012  

Sunny Hilliard '00 - Volleyball
Dan Torrenti '02 - Baseball

2013  

Ryan Meehan '03 - Baseball
Robert Fink '03 - Golf
Chris Summers '03 - Golf
Heather Francoeur Karvis '03 - Basketball
The 1979-80 Men's Basketball Team 

2014  

Jim Hoggarth '69 - Basketball
Amy Myers Flinn '00 - Soccer
Robert Miller '03 - Golf
Trent Erb '04 - Golf 

 

View: Mobile | Desktop